52 Liste Projesi 10. Hafta Listesi

Lafı fazla uzatmadan direkt listeye geçiyorum bu hafta 🙂

52 Liste Projesi

10. Hafta: Önemsememeniz Gereken Şeylerin Listesi

İşte size ya bu yaşıma dek, hiçbir suretle hakikaten de önemsemediğim ya da belli bir takım tecrübeler ışığında, belli bir yaştan itibaren önemsememeye gayret ettiğim 5 şeyin samimiyetle sunulmuş listesi:

 • Kendi kontrolüm altında bulunmayan, değiştirmemin mümkün olmadığı her şey! (Değiştirebileceğim, şekillendirebileceğim onca şey varken diğerleri ile hem vakti hem de akli dengemi kaybetmenin anlamlı olmadığına karar verdim).
 • Sürekli “Başkaları ne düşünür, ne düşünecek” hissi ile yaşamak! (Bunu düşünmeyi bırakınca bir ferahlık, bir rahatlık, bir huzur geliyor şöyle üzerinize anlatamam).
 • Mütemadiyen can yakmak, laf sokmak için an kollayan; olumsuz, negatif haberleri dilinden düşürmeyen, benim “zehirli” olarak tabir ettiğim insanlar.
 • Kendimi, başarıp başaramadıklarımı, hayatımı, sahip olduklarımı, bulunduğum noktayı başkalarınınkilerle kıyaslamak! (Çünkü 20’li yaşlarımın sonuna doğru anca öğrendim ki herkesin bir hikayesi var).
 • Geçmişimin içimi acıtan hatıraları! (Yaşandılar, bittiler. Geri dönmemek üzere ileriye bakabilmek önemli olan. “Onlardan dersini al, devam et yoluna” demeyi öğrendim ben de geç de olsa).

52 Liste Projesi 10. Hafta Listesi” hakkında 4 yorum bulunuyor:

 1. Tülay

  Sevgili Dilara,

  O kadar güzel özetlemissinki ! Bu listeye en fazla eklemek istediğim negatif enerjileriyle sizi bogan, enerjinizi emen ama sonra iclerindeki negatifi akitip birsey olmamis gibi yoluna devam eden insanlar. Ve hatta bunu periyodik olarak yapip, size nasilsin diye bile sormayan bencil insanlar!!!

  Dünyanin sadece kendileri icin döndügünü düsünen insanlar!!!!

  Cok dertli yazmisim ama 🙂 enerjinizi emen insanlara artik bir saniye bile tahammülüm yok sanirim.

  Cevapla
  1. Dilara

   Sevgili Tülay,
   işte benim zehirli, ya da “toxic” diye nitelendirdiğim insan çeşidi onlar..
   uzak durulmalı..

   Cevapla
 2. Banu

  Çok güzel özetlemişsin. Benim listem seninkine den den, bir de üstüne memleket meselelerini önemsemiyorum ben artık. Ruh sağlığımı bozma sınırına geldiğinden beridir 🙂
  Öperim !

  Cevapla
  1. Dilara

   evet tatlım, al benden de o kadar.
   1 hafta yurt dışındaydık, haberleri bir görsen Avrupa TV’lerinde. burada da içim acıyor seyrettiklerime, ama oradan nasıl göründüğünü görünce bir defa daha mahvoluyorsun.
   yanlış döneme/devire doğmuşuz diyeceğim, ama evrende her şey olması gerektiği gibi ilerliyor argumanına da inancım var.
   neyse, değiştirebileceğimiz şeylere odaklanıyoruz o sebeple.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir