San Francisco Duvar Sanatları!

Her ne kadar farklı kültürlere, o kültürden gelmiş insanlara kucak açmış olsa da San Francisco; ilk olarak 1776 yılında İspanyol misyonerlerin gelip yerleşmesi ve kendi misyonlarını burada genişletmeleriyle yer alıyor tarihte. 1821 yılına dek California ve Meksika İspanyol toprakları sayılırken, Meksika’nın bağımsızlığını ilanıyla California’da da İspanyol egemenliği sona ermiş. Lakin Latin etkileri, izleri her alanda San Francisco’da özellikle Mission olarak adlandırılan bölgede göze çarpmaya devam ediyor. En güzel Meksika yemeklerini, restoranlarını burada bulabilirsiniz.

Mission bölgesi ayrıca sanatçıların, genç “hipster”ların da çoğunlukla tercih ettiği bir bölge. Bir sürü keşfedilecek kafe, kitapçı, vintage butik var. Biz bir günümüzü burada dolaşarak geçirdik, lakin daha çok gideriz gibi gözüküyor. Zira çok meşhur Bi-Rite Creamery‘den dondurma yiyeceğiz! Cenk’in yazısında okuduğumdan beridir gitmek istiyorum. Çünkü şu dünyada en sevdiğim ve bağımlısı olduğum tatlı şey: Dondurma! Fakat yine Cenk’in de bahsettiği gibi önündeki sırayı bekleyip dondurma yemeği göze almak cesaret istiyor…

O tek günde sağa sola bakmaktan zaten ağır ağır ilerlerken Clarion Alley‘e geldiğimizde soluğumuz kesildi resmen. Mission bölgesindeki özellikle iki cadde; Clarion ve Balmy, sokak sanatçılarının inanılmaz güzellikte ve özenli eserler sergiledikleri açık hava sergileri olarak anılıyor. Özellikle Balmy, Meksikalı sanatçıların Diego Riviera’dan esinlenerek yaptıkları daha politik temalı eserleri içeriyormuş. Aşağıda görecekleriniz Clarion caddesindekiler… Burada bulunduğumuz süre boyunca San Francisco’nun diğer sokakları ve bölgelerinde yer alan muhteşem duvar sanatlarını da sizinle paylaşmak istiyorum.

San Francisco Duvar Sanatları!” hakkında 6 yorum bulunuyor:

 1. E

  Sokak sanatçılığı şehri yaşayan bir organizmaya dönüştürüyor ama ülkemizde hemen hemen hiç yok yazık ki..Bu arada Diego Riviera’nın o kadar künt ,duyarsız bir herif olup o eserleri nasıl çıkarttığı tarihsel dilemmasına yıllardır bir cevap bulmuş değilim.

  Fotoğraflar süper.

  E.

  Cevapla
 2. sevgin

  Harika sokaklar olsa gerek. Daha önce de Cenk’den gördüğüm bu sokak resimlerini, hayran hayran izlemiştim. Paylaşımların harika, gitmiş kadar oldum valla. Bizde de olsa keşke bu şahaserler demeden de edemeyeceğim..İyi gezmeler ve iyi keyifler dilerim.

  Cevapla
 3. dlayra

  Sevgili E.,
  Burada desteklenen bir şey, kültürel zenginliğin de getirdiği. İnsanlar bunları görmek, fotoğraflayıp paylaşmak için bu sokaklara da uğruyor düşünsene!
  *
  Sevgin,
  Teşekkür ederim. Beğenmenize çok seviniyorum:)

  Cevapla
 4. Geri izleme: San Francisco Duvar Sanatları-2 | Journey To Blue

 5. Geri izleme: San Francisco'da Mutlaka! | Journey To Blue

 6. Geri izleme: Granada Duvar Sanatı Örnekleri | Journey To Blue

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir