52 Liste Projesi 14. Hafta Listesi

52 Liste Projesi” için yazılarımı genellikle hafta ortası, Çarşamba günü gibi yazıp yayınlamayı tercih ediyor iken dün, semtimizde yapılan elektrik altyapı çalışmaları sebebiyle bir tam gün boyunca elektriksiz kalmam sonucunda 14. Hafta ödevi bugüne kaldı! Elektriksiz kaldığımız günler evde su bile içemiyoruz! Şebeke suyundan arıtan bir cihazımız var ve elektrikle çalışıyor. İnternet de olmayınca dünyadan kopuyorsunuz. Çamaşır yıkayacaktım, o da yattı falan. Ne mi yaptım peki? 320 sayfalık nefis bir roman okudum, bitirdim: Vodka&Pera  Aybike Ertürk’ün ilk yazdığı kitabını da bulup okuyacağım zira bayıldım tarzına, kalemine, kurgusuna. Hep yazsın o.

52 Liste Projesi

14. Hafta: Hayatınızda Bahar Temizliği Yapma Yollarının Listesi

5 Madde ile benim “Bahar Temizliği” methodum şöyle:

 • Gardrobumda yer alan kışlık, kalın ve elbette yer kaplayan ne varsa onların hepsini çıkarırım. Çıkardığım alanları –çekmece, raf vs– sirkeli su ile ve elbet güzel dilekler ve dualar ile silerim. Tertemiz alanlara da baharlık, yazlık kıyafetlerimi yerleştiririm.
 • Yerleştirme sırasında kışlık, kalın giyisilerimden o kış boyunca hiç giymediğim ne varsa elime alır, bir daha düşünürüm! Çoğunlukla bu düşünme seansı sonrası birden fazla giysiyi hayır için vermek üzere ayrı bir torbaya ayırırım. Eskiden “yok bunu giyerim belki, dursun” diye kıyamadığım ve dolabımda fazlalık olmaktan, yer kaplamaktan başka bir işe yaramayan bir ton eşya olurdu. Artık kıyamıyorum diye bir şey yok! Zaten eskisi kadar almıyorum, böylece daha ferah bir hayata doğru adım adım yaklaşıyorum 🙂
 • Kıyafetlerle işim bitince genellikle bilgisayarıma yöneliyorum. Gün içerisinde ve seyahatlerimde daha çok ipad ile birlikteyim, ama bilgisayarımda da bir çok klasör var; İş, seyahat notları, fotoğraflar, planlar, teklifler vs. O klasörlerin ve fotoğrafların düzenlemesini yaparım. Masaüstü fotoğrafımı değiştiririm mutlaka 🙂 Sonra favorilerime eklediğim internet siteleri ve blogları gözden geçirir; artık ilgimi çekmeyen ya da takip etmenin anlamsız olduğunu düşündüklerimi temizlerim. Ipad’de ise –artık sadece ihtiyacım kadar uygulama var olsa da– mevcut uygulamaları gözden geçirip, fazlalıkları siliyorum.
 • Sadeleşmeye doğru gitme çabasında bir hayatı olan benim gibi birinin elbette çevresindeki insanlar ve kurmuş olduğu ilişkilerde de temizliğe gitmesi kuvvetle muhtemel değil mi? Evet, bunu da yapıyorum. Her zaman baharı beklemiyorum tabi 😉 Beni üzen, birlikte geçirdiğimiz zamanları endişe, korku ve olumsuzluk duyguları ile bezeyen, yapıcı değil şikayetçi olan, hayatını başkaları ile kıyaslayıp duran, hala olamamış ama oldum diye dolaşan, kişisel hayatıma saygısız, beni hayatında “herhangi başka” bir insandan farklı bir yere koyamayan kim varsa onlarla bağımı da, ilişkimi de gönüllü terk ediyorum. Ettim de. Çok kişi gitti hayatımdan. Boşluklarını hissetmiyor olmamdan da doğru kararlar verdiğimi anlıyorum.
 • Artık beni biliyorsunuz sürekli spor yapan, aktif yaşamaya zaman ayıran/yaratan bir insanım ben. Spor yaparak bedenime bakıyor olmamın yanı sıra midemi çöplüklerle de doldurmamaya gayret ediyorum. Özellikle bahar dönemi, denize-güneşe-kumlara kavuşmaya birkaç ay gibi kısa bir süre kaldığı; kan dolaşımının hızlanması, selüliti nispeten daha az göze çarpan 🙂 bacaklarım için kese işlemini biraz daha sık aralıklı yapmaya başlıyorum! Yüzüme koruyucu krem kullanmaya da yine bahar döneminde başlıyorum, zira güneş alerjim var.

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak bu bahar temizliği sürecinde ben bir şey daha yapmak istiyorum: Çok zor olduğunu, bunu başarabilen insan sayısının çok çok az olduğunu –onlara da zaten “insan” denmediğini– da biliyorum, ama işte zihnimde de bir temizliğe gitmek istiyorum. “Acı, arzudan doğar” kuralı sebebi ile gerçekliği olduğu gibi yaşayabilmek, arzu duymaktan kurtulabildiğim kadar kurtulmak istiyorum. Ne diyor bu kadın dediniz değil mi? Zihnimin mutluluk, mutsuzluk, üzüntü, neşe gibi duygularımı olduğu gibi kabul etmesini sağlamak istiyorum. Şu anda ne hissediyorsam sadece onu yaşayabilmeyi başarmak istiyorum. Zihnimi eğitmeye çok kararlıyım bu bahar ben.. Tecrübesi olan varsa paylaşmasını rica edeceğim, beni çok mutlu edersiniz.

52 Liste Projesi 14. Hafta Listesi” hakkında 4 yorum bulunuyor:

 1. Banu

  meditasyon app. hemen indirip her gün 5 dk seni yönlendirmesine izin veriyorsun ve ruhuna da bahar gelmiş oluyor 🙂
  Cumartesi görüşmek üzere, sarıldım
  <3

  Cevapla
  1. dilayra Yazar

   indirdim Banu’cum, hem de 10 gün kadar oluyor. her gün zaman ayırıyorum.. o sebeple biraz da yazdım son maddeyi 😉 iyi mi geliyor ne?

   Cevapla
 2. Özlem

  Selam sevgili Dilayra,
  Hayatımı ondan önce ve ondan sonra olarak ayırdığım bir ilim kişisi var.
  Tasavvuf ve Kuantum üzerine beni aydınlatan herşeyin düşünceden ibaret olduğunu öğreten bir kişi.
  Bir videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum. Umarım size de ışık olur.
  Murat Tulga Buyruk..
  Sevgilerimle..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir