52 Liste Projesi 8. Hafta Listesi

Maya Angelou

Maya Angelou

Bu blogda, yani bir nevi benim günlüğüm Journey To Blue‘da yıllardır süregelen bir köşem var, takip edenlerin gayet bildiği üzere: Blue Notlar Burada zaman zaman beni etkileyen, bana güç veren özlü sözleri, alıntıları ya da şiirleri paylaşırım. Blogdan önce de küçük bir kareli defterim vardı, oraya yazardım bu tarz şeyleri. Son birkaç yıldır da Instagram profilimde #kulagakupesozler ve #whatibelieve etiketleri ile paylaşıyorum. O sebeple bu haftanın listesi de keyifle ve mutlulukla sizlerle paylaşmak istediğim bir liste oldu 🙂

52 Liste Projesi

8. Hafta: En Sevdiğiniz Özlü Sözlerin Listesi

Şunu özellikle belirtmek isterim ki 30’lu yaşlarımda tanıdığım, okudukça etkilendiğim ve her hissiyatıma, yakarışıma, şükredişime bir cevap bulduğum dizeler ve sözlerin sahibi birkaç güçlü kişi var benim için müthiş değerli. Bunlardan ilki ve en sevdiğim Maya Angelou! 

 • I’ve learned that people will forget what you said, people will forget what you did, but people will never forget how you made them feel“.  Diyor ki  burada Maya Angelou “Öğrendim ki insanlar onlara ne söylediğinizi, ne yaptığınızı gün gelecek unutacaklar. Ama onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmayacaklar“. Ben bu cümleyi daha iyi bir insan, daha iyi bir eş, arkadaş olmaya çalışma kararımla birlikte hayatıma girdiği için çok çok seviyor ve yanında bulunduğum insanların hayatında tam da böyle biri olmaya gayret göstererek yaşıyorum artık.
 • Life loves the person who dares to live it“. Canım Maya Angelou’dan bu da. “Hayat, yaşamaya cesareti olanları sever“. Ne zaman azıcık gardım düşse, hayatın anlamını sorgulamaya girişsem aklıma geliyor bu cümle ve beni tekrar toparlıyor, umut veriyor. “Cesurca yaşamak lazım bu ömrü Dilara, denemek lazım, deneyimlemek lazım her şeyi” diyorum kendime 🙂
 • If you don’t like something, change it. If you don’t change it, change your attitude“. Yine 35 ve sonrası yaşlarımın tutunduğum dalı olur kendisi 🙂 “Bir şeyden hoşlanmıyorsan onu değiştir. Değiştiremiyorsan ona karşı bakış açını/tavrını değiştir“.
Jack Kearouc

Jack Kearouc

Dİğer değerli kişilik ise tartışmasız Buddha!

 • No matter how hard the past, you can always begin again“. Yani;  “Geçmişin ne kadar zorluklarlarla dolu olsa da her zaman yeniden başlayabilirsin“. Savaşçı olmamın gücünü bu sözden alıyorum desem yalan olmaz. Eskiden geçmişimi, geçmişte yaşadıklarımı suçlamayı, onlara takılıp durmayı pek bir severdim. Artık bir gün öncesinde yaşadığım olumsuz ne varsa ertesi gün onu hayatımdan çıkarmaya and içerek uyanıyorum. Ve gerçekten her yeni günün bir armağan olduğunu da böylece anlıyorsunuz;)
 • The mind is everything. What you think, you become“. “Zihin her şeydir. Düşündüğün şeye dönüşürsün“. En sevdiğim; Pozitif olmak, olumlu düşünmek, hayal kurmak. Beni çok farklı seviyelere taşıyor bu eylemler ve bu eylemlerimin kaynağı da yine bu Buddha cümlesidir.

Dalai Lama‘dan;

 • I believe that the only true religion consist of having a good heart“. “Tek gerçek dini inancın, iyi bir kalbe sahip olmak olduğuna inanıyorum“.

Yola çıkmak, seyahat etmek, macera yaşamak dedin mi aklıma gelen yazar, Beat kuşağı öncüsü Jack Keraouc‘dan;

 • Live, Travel, Adventure, Bless and Don’t Be Sorry“. “Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ama sakın özür dileme“.
 • Because in the end, you won’t remember the time you spent in the office or mowing your lawn. Climb that goddamn mountain“. “Sonunda ofiste ya da trafikte geçirdiğin saatleri hatırlayamayacaksın. Tırman işte dağın tepesine“.

Ve elbet kolumda da yazan, hayat argümanım, mottom “One Life Live It“vari bir Judith Truman cümlesi ile bitireyim:

 • We have one life to live and one chance to live it in the richest way possible“. “Bir tane hayatımız ve onu mümkün olabildiğince zengince yaşamak için de bir tek şansımız var“.

Umuyorum bana hissettirdikleri ve anlattıkları ile hayatımı – iyi anlamda– değiştirmeme neden olan bu özlü sözler sizlere de ilham olsun.

52 Liste Projesi 8. Hafta Listesi” hakkında 2 yorum bulunuyor:

 1. Banu

  Çok yakın zamanda okuduğum ve sonra eğitimine gitmeye karar verdiğim sevgili @terapidefteri ‘nin bir sözü benim için bir çok mottonun özeti oldu : “aç karnına markete gittiğinizde ne olacaksa, duygusal açlıkla ilişki aradığınızda da aynı şey olur: kendinize zararlı olana yönelirsiniz.”

  Bir de : ‘ne kadar büyük olsa da keder, kuşun kanadına biner gider”

  Belim ağrıyor, çok uzatamıyorum 🙂
  Öpüyorum 🙂

  Cevapla
  1. Dilara

   Banucum,

   çok geçmiş olsun tekrardan.. ve iki özlü söze de bayıldım, hakikaten ne kadar da doğrular…
   öpeirm,

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir