Roma Yolunda Bir Uğrak Noktası: Siena

Roma’ya yolculuğumuz başladı bir sabah erkenden.. Yol üzerinde, eski bir antik kent olan Siena’ya uğramaya karar verildi oy birliğiyle.. Siena, İtalya’nın 20 bölgesinden biri olan Tuscany (Toskana) içinde bir şehir. UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilerek, koruma altına alınmış. Gotik tarzın hakim olduğu ufak bir yer Siena ve tüm şehir, istiridye kabuğu şeklinde planlanmış Piazza Del Campo‘nun etrafına kurulmuş. Eskiden bu meydanda at yarışları düzenlenirmiş. (Ünlü Palio yarışlarının düzenlendiği yer olarak da biliniyor.)

Hava oldukça sıcaktı biz Siena turundayken, bu sebeple tüm turistler kendilerini bu istiridye meydanına atmışlardı sere serpe.. Güneşlenenler, öpüşenler, kitap-dergi okuyanlar… (Tolu’da attı kendini meydana, o şekilde bir fotoğrafını çektim ben de:)) Beni özellikle Tuscany yöresi, şarapçılığı ile ilgilendiriyordu zaten. Floransa ve Pisa’da bu bölgede ve İtalya’nın oldukça büyük bir kısmına ve yurt dışına üretilen şaraplar bu bölgedeki üzüm bağlarından ve üretim tesislerinden çıkıyor. Bu bölgenin en meşhur ve dünyaca bilinen prestijli şarabı da Chianti. Rehberimiz bize bu bilgiyi verdi ve hepimiz 2’şer 3’er edindik kah buradan, kah Floransa’dan..

Biraz vaktimiz kaldığında da Tolu ile Piazza Del Campo’ya bakan o küçük wine-house’lardan birine oturduk ve ne yaptık?

:))

Roma Yolunda Bir Uğrak Noktası: Siena” hakkında 7 yorum bulunuyor:

 1. zyn₪p

  🙂
  dilayra’cım bende şu gondollara 1 daha bakmaya gelmiştim aa ne göreyim yeni resimler, hikayeler çok güzel çok….
  ne yaptınız mı hımmmm, tahmin ettim bile, aman aman iyi yapmışsınız, yarasın:D ruhunuza iyi gelsin tüm güzellikler:)

  Cevapla
 2. bugra yagmur

  Dilara yapmaaaaaaaaaaaa!!!!
  Izmir , istanbul firtinasindan sonra zor uyum saglarken kolelige, senin mavilerle suslu bu guzelim fotograflarin, seyhatinin detayalariyla alip bizi ucurman, oyle tahrik ediyor ki, sonunda beni erken emeklilige sevk ettireceksin vallaaa!!!
  ozgurluge duskun ve hayran bu yuregi, zor zapt ediyorum inan!…
  Cagdas koleligimize bir kirbac gibi inen bu gezi notlarin, beni derin varolus sorgulamlarina iter de, omrum is ve ev arasinda gecirmek icn mi yaratildim der urperirim…
  Tatili en uzun ve cok olan bir meslekte oldugum halde.
  Bu bile fazla geliyor, yuregimin sesine kulak verince…
  Olsun!! ,olsun!!!, sen yine de devamet!!, kimbilir bardagi tasiran son damla senin ozgurluk kokan cumlelerin olur.
  Bakarsin ebediyen kendimizi hur kilariz sayende bu cagdas kolelikten ve belki de asil varolus sebebimizi yasariz bu cennet yeryuzunde…
  evet!!..evet!! en iyisi sen yazmaya devam et!
  Irmagin yatgini degistirmek zor, ama imkansiz hic degillll…
  ve kuslarin lacivert kantlarinda huzur…
  :)))
  mmm…ne yaptikkk!??

  Cevapla
 3. dilayra

  meraklısına.. işte yapılanlar:
  1- içmek,
  2- orada bulunulan ana dair şükretmek,
  3- tüm sevdiklerimiz ve yanımızda olmayanlara kadeh kaldırmak,
  4- yine içmek,
  5- yakışıklı ve kır saçlı italyanları kesmek,
  6- güneşlenmek…
  :))

  Cevapla
 4. dilayra

  kıyamam bir taneciğim benim.. ağlama öyle bööö diye.. umarım seninle de içeriz bir gün oralarda.. beraberken içiyoruz ama, değil mi?

  Cevapla
 5. arzubrumendi

  Siena,il mio amore… ve
  gli occhi chi sono la specchio dei anima…
  böyle birşeydi sanırım…:-))
  yani bendeniz bayılmıştı bu şehre ve bu bölgeye ve esmer italyan erkeklerine…:-)) saint gimmignano yazılışından emin değilim. Sienaya çok yakın birde burayı görmek isterim. Belki ozaman Sienadan vazgeçerim!!! Gondol resimlerini çok beğendim. İyiki gitmişiniz İtalyaya. Turlarla ilgili çok problem yaşanıyor ne yazık ki Türkiye de. O yüzden kendime çok başarılı bir tur operatörü buldum. İsmi ne mi Arzu Brumendi…:-)) keh..keh..

  Cevapla
 6. dilayra

  ah arzu sorma..
  ben de yıllardır hep kendim ayarlarım yurt dışı işlerimi.. ama bu defa turu tercih etmemin nedeni annemle gitmeyi planlamam yüzündendir. ona rakat olsun diye. ama o gelemedi, o da apayrı bir hikaye..
  ama aklımda bu operatörün ismi:))

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir