2014’den 2015’e…

merry-christmas

Evet, geldik mi bir yılın daha sonuna!

Her yeni yıl mutlaka, ama mutlaka bir şeyler öğreterek çekiliyor köşesine.. Öyle ki, farkında ve dersinizi alabilmiş iseniz, yeni gelen yılda birazcık daha hazırlıklı, birazcık daha iyi bir öğrenci olmayı başarabiliyorsunuz. Hayat okulunda öğrenmenin yaşı yok malum ve bizim öğrenciliğimiz de hiç, ama hiç bitmiyor!

Bir bakalım:

* Geçtiğimiz yıl yüreği kötü, yalancı, kendine bile dürüst olamayan, saldırgan ve kavgacı, kıskanç, cahil, aptal, aldatan, kadına düşman, bencil, devamlı şikayet etmekten başka bir şey öğrenememiş, çok ama çok gereksiz konuşan, gerçekten de çok para sahibi olmayı bu yaşamdaki en büyük ve önemli şey sanan ve bu sebeptendir ki benim gözümde değersizleşen insan sayısının gün geçtikçe arttığını gördüm. Ne üzücü!

Böyle insanlardan olabildiğince uzak kalabilmek için elimden geleni yapmaya devam ettim, devam edeceğim. Karşısındakini aptal yerine koyduğunu zanneden aptallarla yeni yılda da işim olmayacak yine!

* Çok şükür ki istediğim şeyleri, başka şartlara ve kişilere bağlı olmadığı sürece, istediğim an yapabilme özgürlüğümü sonuna dek kullandım geride bıraktığımız yıl. Bu hayattaki -bence- en değerli şeylerden sadece biri bu.

O çok sevdiğim Paulo Coelho‘nun sözleri kulağıma hep küpe, kendime her sabah hatırlatılması gereken bir motto uzunca bir zamandır. Gelecek yıl da böyle olmaya devam edecek: “One day, you will wake up and there won’t be any more time to do things you’ve always wanted. DO IT NOW “! Yani, “Bir gün uyanacaksın ve o hep yapmayı istediğin şeyler için artık vaktin olmayacak. İstediklerini ŞİMDİ yap“!

* Yıllardır hayalini kurduğum; ister farkındalık de, ister olgunluk, ister cesaret edebilme gücü; biraz daha zayıf iken içimde ukde kalmış bir şeyi daha yaptım geride bıraktığımız yıl: Motosiklet ehliyeti aldım. 40 yaşına dek trafikte araba kullanmamış bir kadın olarak İstanbul trafiğinde 800 km yol yaptım. Çılgınlar gibi çığlık çığlığa kullandım ilk zamanlar mutluluktan. Yağmurda kullandım, çamura battım, en kalabalık trafikte durduğum yerde ters ayakta yakalanıp motoru devirdim; soğukkanlı olduğumu öğrendim sonra, kaldırıp motoru devam ettim 🙂 Arkadaşlarımla buluşmalarıma motosikletle gittim; beni görüp ihtimal vermeyip görmezden gelen çok oldu 🙂 Sonra da “Nasıl yani? Hadi canım!” nidaları eşliğinde tebrikleri kabul ettim.

2015 yılında şehirden çıkıp, önce yakın sonra daha uzak mesafelere uzun, hafta sonu konaklamalı motosiklet seyahatleri yapmayı planlıyorum. Tabi tüm seyahatlerimi burada sizlerle paylaşabilmek, böyle bir hayali olan kadınlara cesaret verebilmek en büyük mutluluğum olacak 🙂

* Sağlığın bu yaşamdaki en büyük değer olduğunu her fırsatta vurguluyorum, artık çok iyi biliyorsunuz. Geride bıraktığımız yıl ne yazık ki önce spor yaparken ayak kemiğimi kırdım, tam iyileşti deyip sabırsızca koşulara hız verdiğim zaman ise iyileşmesi yaklaşık beş ay kadar süren ciddi bir diz ve eklem problemi yaşadım. Öyle üzüldüm ve kendimi yedim ki anlatamam. Koşamadım, spor yapamadım, hareketsiz kaldım uzun bir süre. Koşmayı hedeflediğim mesafeler, yarışlar; koşarak toplayacağım bağışlar, destek olabileceğim STK’lar vardı, yapamadım!

Sabretmenin önemini daha iyi anladığımı düşünüyorum geçtiğimiz yıl. Kendimi, bedenimi ve ruhumu yormadan, tadını çıkararak, bir şeylerin olmasına zaman tanıyarak, sindire sindire, sükunetle yaşayacağım hastalığımı da, sağlığımı da..

* Seyahat etmenin; nereye ve nasıl olduğunun önemi olmaksızın bana hep iyi geldiğini yine, yeniden tecrübe ettim. Bir önceki yıla göre daha az seyahat ettim aslında. Ama bunun için hiç hayıflanmadım. Gerçekleştirebildiklerim için teşekkür ettim. Yenilerini planladım. Hevesle ve heyecanla.

Gelecek yıl için de pek güzel seyahat planlarım var. Olurmuş, olmazmış, uzakmış, yakınmış hiç düşünmüyorum. Zaten ben “olmaz“ı hiç düşünmüyorum ki. Her şey mümkün çünkü! İstediğiniz sürece, hayal ettiğiniz sürece. Evren her şeyi öyle güzel seferber ediyor ki, bir bakmışsınız tüm taşlar doğru zamanda doğru yerde bir araya gelerek mükemmel resmi oluşturuveriyor!

* Hayatımda “İyi ki” dediğim şeylerden biri de blog sahibi olmak. Fakat geçtiğimiz yıl ne kadar da az ilgilenmişim Journey To Blue ile. Bir koca yıla sadece 19 yazı sığdırmışım! Halbuki ben blogların çok değerli olduğuna inanan biriyim: Yeri geliyor onlardan bir sürü şey öğreniyorum. Bazen hiç tanımadığım bazı insanların yaşam karşısında verdikleri mücadelede yaşadıkları, bana benim hikayemin bir köşesinde yardım edebiliyor. Dürüstçe yazılmış hayat tecrübeleri okumayı seviyorum. Bu yüzden belki, en çok otobiyografi okumayı seviyorum.

Yeni yılda bloglarım Journey To Blue ve One Life Be Fit‘e hakkettikleri ilgiyi gösterecek ve sizinle daha çok iletişimde olacağım. Belki benim hikayem de birinize bir yerden yardım ediyordur. Kim bilir?

Hayatımız bir tane…

Hepimiz için özel anlardan, özel insanlardan, özel hatıralardan oluşuyor, oluşacak.

Lütfen sizi değersiz hissettiren, canınızı sürekli yakan, size bir faydası olmayan insanları -zorunlu olduğunuzu hissetseniz de- tutmayın hayatınızda! Böyle insanların söyledikleri üzmesin sizi, gözyaşı dökmeyin onların yüzünden. Sadece bir, iki dostunuz olsun canınızdan ayıramayacağınız. Yüzlerce insanla kahkahalar atarak poz vermenin peşine düşmeyin! Kulağa küpe, gerçekliğini bana defalarca kanıtlamış bir söz daha benden size: “Less is More“! Yani, “Az aslında çoktur“!

Hayatımız hem bir tane, hem de ne kadar süreceği bilinmez bir macera.

Zamanınızı anlamlı farkındalıklar yaratabilmek, iyi bir şeylerin parçası olabilmek ve birilerine, sizin için önemli birilerine iyi gelebilmek için harcayın. Her şey para değil! Tutup da bana “Ama parasız da şunu, bunu yapamayız ki” demeyin sakın. Dünyayı isterseniz beş parasız gezmenin mümkün olduğunu biliyorsunuz. Bilmiyorsanız, ya da bana inanmıyorsanız yazın Google’a okuyun çıkanları. Konforunuz olsun, şu da olsun, bununla seyahat edeyim ama gibi mazeretleri sıralamaya başlar iseniz kendinize, evet seyahatiniz için çok para lazım gelir. Ve o çok parayı beklerken zamanınız da kaybolur, gider.

Bu yıl kendinize iyilik yapın, yola çıkın! Gördükçe, tecrübe ettikçe, öğrendikçe durduğunuz yer size hep dar gelecek. Bence dünyada bundan daha iyi bir eğitim yok.

Hepimize hayırlı ve uğurlu gelsin 2015. Heyecanla bekliyorum kendisini ben şahsen 😉

2014’den 2015’e…” hakkında 7 yorum bulunuyor:

 1. Gamze

  İyi mutlu hep neşeli olacağımız bir 2015 yılı geçiririz inşallah
  Ve söylediklerinize aynen katılıyorum bir iki tane yanında mutlu olacağımız bize huzur veren iğnelemeyen dostumuz olsun gerisi olmasada önemli değil 🙂
  Daha çok yazın maceralarınızı bizde zevkle okuyalım 😉

  YAŞAMAK NE GÜZEL ŞEY

  Yaşamak ne güzel şey
  Anlayarak, bir usta, kitap gibi
  Bir sevda şarkısı gibi
  Bir çocuk gibi şaşarak yaşamak…

  Yaşamak birer birer ve hep beraber
  İpekli bir kumaş dokur gibi
  Hep bir ağızdan sevinçli sevinçli bir destan okur gibi
  Nazım Hikmet Ran

  Cevapla
 2. Sinem

  Uzun bir aradan sonra yeniden umut dolu, mutlu yazınızı okumak çok iyi geldi.
  2014 tek kelimeyle bitsin dediğim bir yıldı.
  İlk defa bu sene çok sevdiğim insanların gözlerinde hırsı, elde edemediği başarıları kötüleyen bakışları farkettim, ne acı..
  Ama büyüyor insan. Her tecrübeden beslenerek büyüyor.

  2015’ten çok umutluyum ve onu sevgiyle kucaklıyorum.
  Sizin de tecrübelerinizden faydalanarak yeni maceralara yol almak için sabırsızlanıyorum.

  2015 hepimize sağlık ve huzur getirsin..
  Sevgilerimle

  Cevapla
 3. bengu

  daha çok yazı bekliyoruz ..kendi adıma nereye plan yapsam gitmeden tavsiyelerini bir kenara not alıyorum , çok işime yarıyor..yeni yılda keyfin bol olsun..sevgiler

  Cevapla
 4. dilayra Yazar

  Sevgili Gamze,
  ne güzel şiirdir o…
  çok teşekkürler paylaştığın için..
  2015 ne diliyorsak gönülden getirecek onu bize 😉
  *
  Sinem,
  ne güzel demişsin “… onu sevgiyle kucaklıyorum” diye. bu işte tüm olay: sevgi ve kucaklamak..
  eminim ben, her şey güzel olsun diye dileyeceğiz birlikte VE ÖYLE DE OLACAK!
  *
  Nesil,
  ben de tekrar sizinle buluşmayı sabırsızlıkla bekliyorum inan 🙂
  teşekkür ederim..
  *
  Sevgili Bengü,
  hepimize keyifli, seyahati bol, sevgi ve sarılmalarla dolu bir yıl nasip edecek evren 🙂
  çok teşekkür ederim sözlerine 🙂

  Cevapla
 5. Eci

  Kendinize çok güzel şeyler kattıgınız bir yıl olmuş, umarım 2015’te de çok daha güzellerini tecrübe edersiniz. İnsanın kendini keşfetmesi ve buna doyamaması kadar güzel bir tecrübe daha yoktur herhalde. Yalnız bir şey dikkatimi çekti ve beni rahatsız etti; keşke hayatınızdan çıkardıgınız insanlar hakkında hakaret sayılabilecek şeyler yazmasaydınız. Böyle güzel bir yazının içerisinde keşke olmasaymış dedim sadece, yanlış anlamayın. Çünkü bence bu hala onları önemsediğinizi gösteriyor. Hayatımıza giren her insan bir sebepten dolayı girmiştir diye düşünüyorum, iyi ya da kötü. Hepsinin bir amacı, bize öğretecegi bir şeyleri var. Kimisi kalır, kimisi kalmaz, kimisi hatırlanmaz bile bu insanların.
  2015 bu insanları anımsayamadıgınız bir yıl olur inşallah 🙂

  Sakatlık konusunda da sizi çok iyi anlıyorum. Spor yapamamak, hareket edememek nedir bilirim. Geçtiğimiz sene ben de diz eklemim dahil bir kaç sakatlık yaşadım. Ne güzel demişsiniz sabretmenin önemini öğrendim diye. Ben de sabretmeyi öğreniyorum sanırım. Hala arada error verebiliyorum ama öğreniyorum.

  Cevapla
 6. dilayra Yazar

  Sayın Eci,
  bir defa daha okudum yazımı ve “hakaret” içeren bir yere rastlayamadım. sanırım “hakaret” tanımlarımız biraz farklı.

  hayatımdan çıkarttığım ya da çıkartmayı arzuladığım insanlar için o kullandığım kelimeler ise eğer bahsi geçen, onlar birer sıfat. ve ne yazık ki bana öğrettiklerini kabul ediyor, selametle kendimden uzağa gitmelerini diliyorum. ve inanın ama hiç önemsemiyorum.
  bu yaşamda benim önemsememi hak edecek çok daha değerli insanlar varken onlara haksızlık etmek istemiyorum artık 🙂

  fakat fikirlerinizi blogumda açıkça dile getirerek rahatsız olduğunuzu belirtmişsiniz. umarım bir daha rahatsız olmazsınız. ama lütfen şunu da hatırlayınız, kimseyi rahat ettirmek için yazmıyorum.

  sevgiler,

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir