52 Liste Projesi 16. Hafta Listesi

Bu haftanın liste konusu üzerinde biraz düşünmem gerekti. Temel ihtiyaçlarım/gereksinimlerimin neler olabileceği konusunda yani! Tabi ki sosyoloji (seçmeli ders olarak aldığım sürü sepet psikoloji derslerini de eklemek suretiyle) eğitimi almış biri olarak gereksinim kelimesini duyduğumda ilk aklıma gelen Maslow’un İhtiyaçlar/Gereksinimler Hiyerarşisi/Piramidi oluyor. Hatırlarsak eğer Amerikalı psikolog Abraham Maslow‘a göre bireyler ancak bir kategorideki ihtiyaçları karşılandıkça bir üst kategorideki ihtiyaçlarını gidermeye yönelebilecek ve bu paralellikte kişilikleri de gelişme gösterebilecektir. Gereksinimleri/ihtiyaçları kategorize etmeye fizyolojik olanlardan başlamış, sırasıyla güvenlik, ait olma, saygınlık ve en nihayetinde kendini gerçekleştirme şeklinde sonlandırmıştır. Kendi temel gereksinimlerim listesini oluştururken bu piramidi referans aldım.

52 Liste Projesi

16. Hafta: Temel Gereksinimlerinizin Listesi

Nefes alabilmeyi ilk sıraya koyarım. Temiz, kesintisiz, derinden bir nefesin kıymetini yakın dostlarımdan birinin düzgün nefes alamadığı için burun ameliyatı geçirdikten sonra ettiği şükür duası sonrası sonrası daha da iyi anladım hem.

Sonra kesintisiz bir uyku mesela. Üniversite döneminde sabahlara kadar ders çalışırdım da şimdilerde artık 2-3 saat uyku ile ayakta durmam gerektiği günlerde gayet huzursuz, mutsuz, neredeyse 100 yaşındaymışım gibi hisseden bildiğin bir enkaza dönüyorum. En az 6-7 saat güzel bir uyku çekmek de temel gereksinimlerimden biri benim. Böylece daha iyi, sevimli, neşeli, huzurlu, verimli bir kadın oluyorum 🙂

Yemek yemek değil de kesinlikle su, su içmek olmazsa olmazım hayatta. Günlük su tüketimim en zayıf zamanımda bile 2-2,5 litreyi bulur. Sabahları içtiğim kahve dışında sudan başka bir şey içmiyorum temelde ve su olmazsa ben de olamam gibi geliyor. Yemek konusunda ise taze sebze ve meyve dışında bir şey yemesem de olur (Eskiden peynirsiz yapamam derdim, evimde en az 3-4 çeşit peynir olur; yurt dışından valize doldurup sürü sepet peynir taşırdım. Şimdi hakikaten de hiç aramıyorum. Yani artık temel gereksinimlerim arasında değil)!!

Egzersiz yapmak. Uyumak kadar, nefes almak kadar önemli benim için. Beni güne, yaşama motive eden en önemli şey egzersiz yapmak.

Doğa. Doğada olmak, ağaçlara, çiçeklere dokunmak. Çiçekler (begonviller, mor salkımlar, yaseminler, güller, papatyalar..), ağaçlar (çam, limon, zeytin, şeftali, kiraz..), yemyeşil çimenlerle kaplı; kuşlarla, arılarla, karıncalarla dolu bir bahçe en büyük hayalim. Onlarsız yaş almak istemiyorum artık.. Sahilde, parklarda falan sürekli ağaçlara sarılan, çiçeklere kafası gömerekten derin derin kokularını içine çekenlerden biri de benim!

Deniz. Mavi. Benim için tutku. Bizimkiler bilmiş de mi ikinci adımı “Deniz” koymuşlar bilemiyorum 🙂 Su grubu bir burcum var ayrıca.

Öğrenmek, keşfetmek, deneyimlemek, seyahat etmek.

Yardım etmek. Yardımsever olmanın, iyi bir insan olup kendinden başka birilerini de düşünmenin güzelliğinin, bulaşıcılığının tadına vardınız mı vazgeçemiyorsunuz 🙂 Önce Adım Adım, daha sonra da Sadeleşiyoruz ile bu tadı alan ve artık bunsuz bir yaşam istemediğine karar vermiş bir kadınım ben.

Üretmek. Her ne ve şekilde olursa olsun üretmek. Yemek yapmaktan, yeni bir tarif denemekten tut da, yazı yazmak, paket yapmak, bahçeyi ekmek-biçmek.. Yani aslında ortaya anlamlı bir şey çıkardığım her eylem.

Dostlarım, arkadaşlarım, ailem.

Özgürlüğüm. Özellikle son yıllarda değerini daha da iyi anladığım.

** Sevgili kocama sordum sen de söyle seninkileri diye, ne dese beğenirsiniz? Internet 🙂 İkinci sıraya beni koydu yalnız 😉 **

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir