52 Liste Projesi 20. Hafta Listesi

15 yıl önce ben uçarken 🙂 Sevgili Feral Uludağ çekmişti bu pozu!

52 Liste Projesi

20. Hafta: Ruhunuzu Özgürleştiren Şeylerin Listesi

Gitmek! Nereye gittiğimin bir önemi yok. Yıllar yıllar önce, rahat bir 20 küsur yılı vardır hani, üniversitede Sosyoloji okurken “Contemporary Sociology/Çağdaş Sosyoloji” dersinde bolca okuduğumuz Charles Baudelaire‘in şu meşhur sözünü pek bir benimsemiştim: “Her nerede değilsem orada iyi/mutlu olacakmışım gibi gelir“. Melankolik, yalnızlığı ile mutlu, zaman zaman içe dönük bir tarafım vardı o dönemlerde, hala da var aslında bir tutam. Bu sebeple  iyi, mutlu, huzurda hisetmediğim her ortamdan gitmeyi hep kurtuluş gördüm ve bu davranışımı da beni tanıyanlar çok iyi bildiler yıllar içerisinde. Kendimi kapanda hissettiğim her yerden hep gittim. Böylelikle ruhumu da, kendimi de, akıl sağlığımı da özgür ve sağlıklı kılmayı başarabildiğimi farkettim.  Babamla kurmayı başaramadığımız baba-kız ilişkisinden, tüm ailemin birbirini başka aileler kurduktan sonra Antalya şehrinde bulması sebebiyle bu şehirden, beni üzen ilişkilerden, işlerden, arkadaşlıklardan, beni beslemeyen saçma sapan sohbet ortamlarından gittim ben. Ruhumu daraltıyorlardı ve onu özgür bırakmaz isem ben, BEN olamayacaktım..

Merak! Gitmelerle gayet güzel bağlayabileceğim meraklı bir tarafım da mevcut. Çocukluğumdan beri meraklı oldum; bu sayede çok okudum, çok insan tanımak, çok yer görmek istedim, çok erkek arkadaşım oldu, çok farklı spor dalları denedim. Neyin bana iyi geleceğini, beni özgürleştireceğini bulana kadar denedim hep. Pişmanlıklarım bu sebeple olmadı. İçtim sarhoş oldum, yalnız seyahate çıktım, oturdum sayfalar dolsusu yazılar yazdım, kitaplara sığmayacak hayaller kurdum, kimsenin ilgilenmeyeceği ama beni çok heyecanlandıran bir dünya şey öğrendim. Beni özgürleştiren şeylerden biridir merak etmek ve araştırmak, üzerine gitmek..

Tecrübe etmek! Deneyimlemek gibisi var mı? 43 yaşında olup da bunu söyleyebildiğim için çok mutlu hissediyorum kendimi. Tecrübe etmediğim çok az şey kalmıştır merak edip, istediğim. Onların da zamanı gelmedi daha, yoksa hepsi sıradalar 🙂 Her tecrübem beni de ruhumu da göğe saldığımız güvercinler gibi özgür bıraktı, hafifletti. Hep mi güzeldirler, ışıl ışıldılar bu tecrübeler? Elbette hayır! Ama ruhunuzun özgür kalması için acı çekmeniz, kayıplar yaşamanız, iğne ipliğe dönmeniz ve dar alanda paslaşmaya çalışmanız gerekmediğini de kim söyledi?

 

52 Liste Projesi 20. Hafta Listesi” hakkında 2 yorum bulunuyor:

 1. selin

  Dilara blogunu bu yıl keşfettim ama müptelası oldum .(dilara hanım diyerek böyle samimi blog ortamını bozmak istemedim ) Bana inanılmaz ilham veriyosun ve eminim birçok kişiye daha . Bu hafta 52 liste projesi yayınlamadın önce sıradaki postunu merak ediyodum ama zamanla seni merak etmeye başladım, umarım iyisindir. sevgiler 🙂

  Cevapla
  1. dilayra Yazar

   Sevgili Selin,
   ne kadar dşüncelisin 🙂 bir hafta sesim çıkmayınca yoklayan ne güzel okurlar kazanmışım ben meğer 🙂

   çok iyiym, sadece 4 gün yurt dışındaydım. bu sebeple şimdi kaldığımız yerden devam, merak etme 😉

   sevgilerimle,

   dilara

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir