İstanbul’da Bu Bahar!

emirgan-dilo

İstanbul’da bu bahar;

Yine çok güzel hayaller kurduğumuz geçmiş baharları hatırladık, mutlulukla (Hayaller söz konusu olduğunda mutsuz olmak imkansızdır zira)! Ve gerçekleşen, gerçekleşmesi için günler saydığımız hayallerimize yenilerini ekledik.

Ben hep çok hayal kuran, kurduğu hayallerle mutlu, motive olan bir çocuk, bir genç kız, bir kadın oldum. Kocaman oldum, ama hayallerime sarılmayı hiç bırakmadım. Ne demişti Mevlana, hatırla:

Sen düşünceden ibaretsin/Geriye et ve kemiksin/Gül düşünür gülistan olursun/Diken düşünür dikenlik olursun

emirgan-03

Diken de düşündüğüm olmuştur tabi, arada. Belki, yani bir dönem de sıklıkla. Ama hayatın bana öğretmeye çalıştığı dersleri aldığıma inanıyorum, özellikle 30’lu yaşlarımdan sonra. İşte tam da bu sebepten hayatın diken düşünmek ile değil de “her zaman” gül düşünmek ile yaşanabilir, belki de bu şekilde “daha” katlanılabilir olduğunu idrak ettim. Ne zaman ki hep gül düşündüm, gülistan oldu önümde her şey. Belki hemen olmadı, belki de tam istediğim gibi olmadı.

İşte o zamanlarda da “Be careful what you wish” sözü aklıma kazınıverdi: “Ne dilediğine dikkat et” yani. Dileğini, hayalini eksik bırakma. Her şeyiyle canlandır düşüncelerinde. Tüm yüreğinle, benliğinle inan her hayalini kurduğun ayrıntıya. Derken bir gün zaten tüm hayal ettiklerin -makul sınırlar çerçevesinde olanlardan bahsediyorum tabi – birer birer gerçek olmaya başladığında artık güzel düşünmekten başka yapacak bir şeyin olmadığını da anlıyorsun.

emirgan-01

Geçmiş baharlarda çok yürekten hayalini kurduğum gül düşüncelerime bir adım daha yaklaştığım bir bahar yaşıyorum anlayacağınız. Biraz bir türlü tam olarak geçemeyen dizlerimdeki sıkıntıdan, biraz da hala ısınamayan havalar sebebiyle hırçınlık yaptığım da oluyor tabi, insanız sonuçta. Ama onlar da saman alevi gibi geçiveriyor hemencecik, “Her işte bir hayır vardır Dilara” diyen iç sesimin sıklıkla galip gelmesi sebebiyle.

emirgan-04

Bu bahar İstanbul’da çok güzel hayaller kuruyorum ben.

Geleceğime dair. Geleceğimize dair. Çok yürekten istiyorum yine bir şeyleri. Çünkü biliyorum artık çok yürekten istediğim güzel şeylerin bir bir gerçekleşiyor olduğunu bu hayatta. Biliyorum çok bahar beklemeyeceğim. Çok bahar beklemeyeceğiz. En geç birkaç bahar sonra yine İstanbul’da, bu bahar hayal ettiklerimin gerçekleşmesine kadeh kaldırıyor, yeni bir hayata adım atıyor olacağız.

Amin 🙂

emirgan

İstanbul’da Bu Bahar!” hakkında 3 yorum bulunuyor:

 1. Alpni

  Kızıldereli Bilge Cherokee torununa ders veriyordu.

  “İçimde çok şiddetli bir kavga süre gidiyor. Bu kavga iki Kurt arasında cereyan ediyor. Bu kurtlardan birisi öfkeyi, ihaneti, hainliği, kıskançlığı, açgözlülüğü, kibiri, hırsı, suçluluğu, aşağılama duygusunu, yalanları, yapmacık gururu, üstünlük taslamayı ve egoyu temsil ediyor.

  Diğeri ise huzuru, ahlakı, umudu, özgürlüğü, sevgiyi, nezaketi, gelişmeyi, inancı, yardımseverliği, anlayışı, cömertliği, dostluğu, merhameti, hakikatçılığı ve alçakgönüllülüğü temsil ediyor.

  Aynı kavga senin içinde ve diğer insanların içinde de cereyan eder.

  Çocuk bir müddet düşünür ve dedesine sorar.

  Hangi Kurt bu kavgayı kazanır?

  Yaşlı Cherokee Kızılderili hemen cevaplar:

  Beslediğin Kurt kazanır.İnsan neye yoğunlaşırsa, onu güçlendirir.

  Okuyan herkes kendi payını alsın diyorum…

  ***** ***** *****
  Yazının giriş gelişme kısımlarında bir NLP terapistinin makalesini okuyor gibi hissettim.

  Ama cin gibiyim Sonuç bölümünde ;

  Ben bir şeyler sezdim :)))

  ***** ***** *****
  Ben iyi şeylerin gücünü,kuvvetini ve dalga boyunun çok daha çabuk yayıldığına inanan biriyim…Yeter ki kuşan bir kere. Eğer iyiyse,samimiyse tüm evren olmasına destek verir.

  Zaten sen bunu birden fazla tatbik ettiğin için,o inanca sıkı sıkı bağlısın…

  son olarak;

  “”İyi bir insan herkes için bir nimettir “”

  Allah iyi fikirlerinizin,düşüncelerinizin karşılığını versin…

  Amin 🙂

  Cevapla
 2. burcu

  Umarim hayaller dilekler istekler gerçekleşir zamani geldiğinde 🙂 evet hayat sana her zaman güzel yerinden gülmesini biliyor 🙂 devam da etsin gülmeye hep beraber yaşayalım sevgiler dilaracigim 🙂

  Cevapla
 3. Sibel

  Dilara,yurekten katiliyorum yazdiklarina ve istediklerimizin bizim icin hayirli zamanda hayirlisi ise gerceklesecegini dusunuyorum cok daraldigimda AMA hep guzele,sahip olduklarima odaklaniyorum ve mutlulugu seciyorum.mutlu ya da mutsuz olmak cok basit ve de tercih sonucta.sanirim yasanan tecrubeler,Zorla ya da gec de olsa elde edilenler insani degistiriyor zamanla ve son yillarda kendimde fark ettigim degisimi seviyorum.ilk fotograf,harika,harika harika.her zaman sevgiyle Anarim seni.❤️❤️❤️

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir